Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to program, który polega na wsparciu szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Inicjatywa ta realizowana jest Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Celem inicjatywy jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. W ramach Laboratoriów Przyszłości Szkoła Podstawowa w Miłaczewie otrzymała 60 000 zł na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno- komunikacyjnych. Warto zwrócić uwagę również na to, że wsparcie finansowe zostało przekazane z góry w 100%, czyli bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Nasza szkoła w zakresie wyposażenia podstawowego zakupiła m.in. drukarkę 3D oraz sprzęt audio video. Wykaz wyposażenia podstawowego oraz dodatkowego w poniższym linku. (luty 2022 r.)
W Szkole Podstawowej w Miłaczewie w roku szkolnym 2022/ 2023 realizowany jest projekt „Nowoczesne technologie w mojej edukacji”, w którym wykorzystywane są sprzęty zakupione w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Projekt ma na celu prowadzenie zajęć w sposób ciekawy oraz angażujący uczniów i rozwijający ich zainteresowania. We wrześniu uczniowie klasy VII w ramach akcji Narodowe Czytanie wykorzystali zakupiony sprzęt do nagrania spektaklu pt. „Świtezianka”. Uczniowie klasy VIII podczas zajęć z doradztwa zawodowego poznali budowę lutownicy oraz możliwości jej zastosowania. Odkryli również niesamowite zastosowanie gogli VR. (wrzesień 2022 r.)
W październiku 2022 r. nagraliśmy film wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości (kamera, statyw, nagłośnienie, tło oraz oświetlenie). Zajął on II miejsce w ekologicznym konkursie filmowym „Śmieci segreguję, środowisko naturalne ratuję!”.
W listopadzie 2022 r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc” przygotowaliśmy pyszne gofry wykorzystując gofrownicę zakupioną w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
W grudniu 2022 r. uczniowie naszej szkoły skorzystali z klocków lego podczas zajęć świetlicowych, słuchawek na zajęciach języka angielskiego. Wyżej zakupiony sprzęt został w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
W styczniu 2023 r. młodsi uczniowie na zajęciach z informatyki podczas zajęć uczyli się posługiwać długopisem 3D. Celem zajęć było stworzenie trójwymiarowych modeli swoich imion. Długopisy zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Pracownie techniczne pozwalają uczniom zdobyć praktyczne doświadczenie i umiejętności w różnych dziedzinach technicznych. Szkoła Podstawowa w Miłaczewie dzięki udziałowi w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości zakupiła wyposażenie do klaso-pracowni technicznej. Wyposażenie szkoły w nowoczesne pracownie techniczne zwiększa jej atrakcyjność. (luty)
Wiedza dotycząca udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest niezwykle ważna. Uczniowie naszej szkoły w marcu na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa poszerzali i utrwali wiedzę z tego zakresu. Niezwykle pomocne podczas zajęć okazała się apteczka pierwszej pomocy zakupiona w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. (marzec)
W kwietniu w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości uczniowie mieli możliwość pracy z robotami edukacyjnymi Vex oraz Thymio. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzięki zajęciom dzieci doskonaliły umiejętność programowania oraz pracy w grupie. (kwiecień)
31 maja 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Rodziny. Podczas wydarzenia dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie kl. I-VIII wyrazili swoje uczucia w piosence i życzeniach, a po części artystycznej przyszedł czas na zabawy integracyjne na Orliku. Podczas tego wydarzenia wykorzystano sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. (maj)
W czerwcu chętni uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach, podczas których poznali budowę oraz możliwości drukarki 3D. Efektem zajęć było wydrukowanie breloka do kluczy. Drukarkę zakupiono w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. (czerwiec)
We wrześniu 2023 r. na zajęciach doradztwa zawodowego uczniowie klasy VIII wykorzystali słuchawki zakupione w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie dzięki stronie internetowej https://mapakarier.org/miasto-zawodow/ indywidualnie poznawali zawody, którymi są zainteresowani.
W październiku 2023 r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Miłaczewie wzięli udział w projekcie klasowym „Projekt z LEGO”. Raz w tygodniu za zajęciach budowali przeróżne przedmioty z klocków LEGO zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”. "Laboratoria Przyszłości" mają na celu wprowadzenie nowoczesnych narzędzi edukacyjnych do szkół podstawowych, aby wspierać rozwój umiejętności kluczowych, takich jak myślenie krytyczne, rozwiązywanie problemów, współpraca i kreatywność. Klocki LEGO, jako niezwykle wszechstronny środek dydaktyczny, doskonale wpisują się w te cele. Klocki te pomagają uczniom w rozwijaniu umiejętności matematycznych poprzez praktyczne zastosowanie, zachęcają do logicznego myślenia, a także wspierają rozwój zdolności interpersonalnych podczas grupowej pracy nad projektami. Zajęcia cieszyły się dużym zaangażowaniem wśród uczniów.
W listopadzie 2023 r. podczas udziału w konkursie “Do Hymnu z Ministrem Sprawiedliwości” wykorzystana została kamera zakupiona w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Dzięki nowoczesnej kamerze uczeń naszej szkoły nagrał dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I-III odśpiewujących hymn. Dzięki oświetleniu, które również zostało zakupione w ramach wyżej wymienionego programu uczniowie klasy VIII przygotowali teatr cieni, który zaprezentowali podczas uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
W grudniu uczniowie klasy VIII przygotowali jasełka, podczas których wykorzystywali oświetlenie zakupione w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Nowoczesne oświetlenie pozwoliło na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery, podkreślając emocje i detale występujące w przedstawieniu. Chcemy by aby nasi uczniowie mieli dostęp do najlepszych narzędzi edukacyjnych, a to oświetlenie jest doskonałym przykładem tego, jak technologia może zintegrować się z procesem nauczania.
W styczniu 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Miłaczewie na lekcji informatyki wkroczyli w fascynujący świat edukacji wirtualnej rzeczywistości. Dzięki zakupowi zaawansowanych Gogli VR, uczniowie mają teraz unikalną szansę poszerzania swojej wiedzy poprzez nowatorskie doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości. Gogle VR zakupione zostały w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”. Otwierają one drzwi do interaktywnej nauki, pozwalając uczniom na angażujące i immersyjne doświadczenia edukacyjne. Za pośrednictwem tej technologii, dzieci mogą odkrywać historię, geografię, nauki przyrodnicze i wiele innych dziedzin w sposób, który przekracza granice tradycyjnych metod nauczania.
W lutym Gogle VR cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas III i IV. Dzięki nim dzieci zwiedziły wirtualnie różne kraje świata. Zapoznały się z ich krajobrazem, kulturą i tradycjami. Te wyprawy wzbogaciły wiedzę dzieci z zakresu geografii i przyrody.
Marzec był miesiącem poświęconym klockom Lego. Uczniowie podczas zajęć świetlicowych budowali świat z Lego. Były to domy, zabudowania gospodarcze, zamki, pola, zwierzęta, samochody i inne.
W kwietniu przedszkolaki dzięki zastosowaniu Gogle VR miały możliwość zobaczyć z bliska egzotyczne zwierzęta Afryki. Dzięki temu doświadczeniu chętnie w przyszłości wybiorą się do zoo.
W maju w Szkole Podstawowej w Miłaczewie odbył się „Dzień Rodziny”. Dzięki zakupionemu w ramach programu Laboratoriach Przyszłości sprzętowi nagłośnieniowemu wszyscy uczestnicy spotkania doskonale słyszeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów. Piękne zdjęcia z uroczystości wykonane zostały profesjonalnym aparatem zakupionym także w ramach tego projektu.
Szkolne wycieczki są doskonałą okazją do zdobywania nowych wiadomości i umiejętności. To także czas na integracje grup uczniowskich. Dzięki profesjonalnemu aparatowi fotograficznemu uwiecznione zostały wszystkie ciekawe miejsca oraz radosne chwile.
https://cuw.malanow.pl/aktualnosci/laboratoria-przyszlosci
Szkolny koordynator Angelika Płóciennik