Dziś jest środa, 22.05.2024, imieniny Heleny, Wiesławy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » Warsztaty z Zakresu Bezpieczeństwa Cyfrowego. Cyberprzemoc. Uzależnienia Behawioralne.

Warsztaty z Zakresu Bezpieczeństwa Cyfrowego. Cyberprzemoc. Uzależnienia Behawioralne.

Warsztaty Cyberprzemoc (1)

Dnia 21 marca uczniowie  klas 5-8 w ramach profilaktyki uzależnień od telefonu,  Internetu, komputera uczestniczyli w  warsztatach „ Nie daj się złapać sieci” prowadzonych przez pana Leszka Roszczenko ( trener prowadzący zajęcia dotyczące profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych, zagadnień dotyczących uzależnień behawioralnych oraz zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży). Mówiąc o sieci mamy na myśli nie tylko  Internet, ale także  urządzenia, które wykorzystujemy, w tym komputer i telefon. Nie da się ukryć, jaka jest potęga urządzeń, z których na co dzień korzystamy, jaki wpływ mają na nas informacje, które do nas docierają.  Z jednej strony  urządzenia te dają nam szereg różnych możliwości,  ale z drugiej kryją w sobie wiele niebezpieczeństw i pułapek. I właśnie one mogą sprawić, że pozwolimy dać się złapać w sieci. Podczas warsztatów uczniowie po raz kolejny mogli się przekonać, jak ważna jest   w przypadku korzystania  z Internetu,  zasada ograniczonego zaufania, z jakimi zagrożeniami można zetknąć się podczas korzystania z różnych  portali społecznościowych, gier,  że świat wirtualny jest światem fikcyjnym, w którym dzieci i młodzież mogą ulec manipulacji. Prowadzący zwrócił  dużą uwagę na to, jak ważne jest dbanie o naszą prywatność, oto co udostępniamy,  jak ważna dla młodego człowieka jest  higiena cyfrowa szczególnie     odpowiednia ilość snu. Podkreślił także, jakie są konsekwencje cyberprzemocy. Tego samego dnia w szkole Podstawowej w Malanowie  odbyły się także warsztaty dla rodziców i nauczycieli. Warsztaty poprowadził prof. Mariusz Jędrzejko ( pedagog społeczny, specjalny i socjolog, profesor Akademii Nauk Stosowanych. Diagnosta i terapeuta uzależnień oraz cyberzaburzeń, mediator rodzinny, twórca i dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej, jednej z największych polskich platform profilaktyki zachowań ryzykownych  i uzależnień). Podczas spotkania profesor udzielił wielu cennych wskazówek na temat tego jak wychowywać w granicach i normach, podkreślił rolę konsekwencji w procesie wychowawczym. Zwrócił szczególną uwagę na to, jak urządzenia cyfrowe wpływają na mózg dziecka, jakie konsekwencje niesie nadmierne korzystanie z sieci, urządzeń cyfrowych, jakie są symptomy uzależnienia.

Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz p. Andrzejowi Sobczakowi za możliwość udziału w warsztatach.

Karolina Niespodziańska

Zdj. A.P.

 

 

Więcej zdjęć:


Pozostałe aktualności