Dziś jest sobota, 13.04.2024, imieniny Przemysława, Hermenegildy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » Uroczystość Podsumowująca Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Oddziale Przedszkolnym

Uroczystość Podsumowująca Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Oddziale Przedszkolnym

Podsumowanie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Oddziale Przedszkolnym, Realizacja Programu Czyste Powietrze Wokol Nas (54)

Dnia 28 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Miłaczewie odbyła się uroczystość zorganizowana w związku z podsumowaniem działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w oddziale przedszkolnym oraz realizacją programu „Czyste powietrze wokół nas”. Przewodniczący samorządu uczniowskiego na uroczystości powitał wszystkich zgromadzonych: p. Ireneusza Augustyniaka – Wójta Gminy Malanów, p. Katarzynę Wysocką – Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku, p. Dyrektor Szkoły – Beatę Myszyńską,  p. Daniela Urbaniaka – przedstawiciela Rady Rodziców, rodziców dzieci z oddziału przedszkolnego oraz całą społeczność szkolną. Wszyscy obecni po wspólnym zaśpiewaniu „Hymnu szkoły” mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną, przedstawiającą liczne działania, których podjęli się nasi najmłodsi w ramach projektu „Z książką przez cały rok” oraz w związku z realizacją programu „Czyste Powietrze Wokół Nas”.  W czerwcu 2023 r. oddział przedszkolny  otrzymał dotację, za którą zakupiono nowości wydawnicze, które przyczyniły się do promocji czytelnictwa w szkole. Od tego zaczęła się nasza podróż z książką. W ramach udziału w projekcie podjęto następujące działania:

- Zorganizowano spotkania z rodzicami, przeprowadzono prelekcję nt. „Dlaczego warto dzieciom czytać książki?” Rodzice otrzymali także ulotki informacyjne.

- „Czytanie 10 minut dziennie codziennie” - każdego dnia wychowawczyni czytała dzieciom książki, zakupione w ramach dotacji.

- Odbyły się cykliczne spotkania z rodzicami pt. „Rodzice czytają, dzieci słuchają”.

- Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy pierwszej wybrali się na wycieczkę do  Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Koninie, filii w Turku, gdzie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „W mojej magicznej kieszonce”.

- Przedszkolaki brały także aktywny udział w Dniu Głośnego Czytania oraz w Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek.

- Zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Najładniejsza zakładka do książki”, odbiorcami były dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III.

- Zerówkowicze wykonały lapbooki czyli kreatywne książki, prezentujące bohaterów i atrybuty ulubionych bajek oraz makietę przedstawiającą zamek Kopciuszka i Księcia.

- Zorganizowano także spotkanie  autorskie, autor wielu książek - pan Marcin Kozioł zabrał najmłodszych w ciekawą podróż z Wombatem Maksymilianem.

Z uwagi na troskę o czyste powietrze dzieci wykonały motyle symbolizujące czyste powietrze. Na każdym motylku znajdowały się cytaty o książkach.  Dodatkowo  zorganizowano  konkurs dla uczniów klas I-III pt. „ Najciekawsza rymowanka o czystym powietrzu”.

Po obejrzeniu prezentacji nadszedł czas na najważniejszą część tego dnia, a mianowicie występy artystyczne, które przygotowały dzieci z oddziału przedszkolnego. W trakcie występu dzieci odwiedziły  bibliotekę, szukając tym samym odpowiedzi na pytanie „Co zrobić, aby powietrze którym oddychamy było czyste?” Na szczęście w książkach znalazły odpowiedź na nurtujące ich pytanie. Poprzez wiersze, śpiew i taniec przedszkolaki zachęciły wszystkich zgromadzonych do dbania o otaczające nas środowisko oraz podkreśliły jak ważne i ciekawe jest czytanie książek. Po występnie przyszedł czas na podsumowanie szkolnych konkursów:  „Najładniejsza zakładka do książki” oraz „Najciekawsza rymowanka o czystym powietrzu”. W konkursie na najładniejszą zakładkę z oddziału przedszkolnego nagrodzeni zostali: Patrycja Bałwas, Szymon Ludwiczak, Oskar Woźniak; w klasie pierwszej: Kornelia Kaczor, Szymon Krajewski i Marek Pawlak, w klasie drugiej: Kacper Janaszkiewicz, Nadia Hryniewicka, Oliwier Płóciennik, natomiast w klasie trzeciej: Julia Kocańska, Lena Kostrzewa, i Jadwiga Tomczyk. W konkursie na najciekawszą rymowankę nagrody otrzymali: Olga Pisarska (kl. I), Tomasz Antczak (kl. II) oraz Natan Wasik (kl. III). Po ogłoszeniu wyników głos zabrali przybyli goście, po czym wspólnie  z  rodzicami udali się do sali gimnastycznej, gdzie mieli okazję obejrzeć  wystawę prac naszych najmłodszych.

To była ciekawa, piękna i bardzo wartościowa przygoda z książką. Jesteśmy pełni nadziei, że rozpoczęta podróż jest dopiero początkiem niekończącej się przygody.

Monika Gawlik

Zdj. A.P.

 

 

Więcej zdjęć:

 

 

 

 

 

 


Pozostałe aktualności