Dziś jest wtorek, 25.01.2022, imieniny Tatiany, Miłosza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » #SzkołaPamięta

#SzkołaPamięta

#Szkoła Pamięta

Po raz trzeci dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VIII Szkoły Podstawowej w Miłaczewie wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Uczniowie wspólnie z nauczycielami realizowali różnorodne działania upamiętniające. Dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach akcji oraz z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych wykonały lampiony, jako symbol uczczenia pamięci za zmarłych. Uczniowie klasy I i III brali udział w pogadance tematycznej, wykonali także prace plastyczne, na których widniały lampiony i znicze. Klasa II przygotowała gazetkę tematyczną pt. ,,Dla tych, którzy odeszli" oraz brała udział w konkursie plastycznym, którego celem było wykonanie przestrzennej chryzantemy. Na lekcji wychowawczej w klasie IV została przeprowadzona pogadanka nawiązująca do polskiej tradycji świąt zadusznych. Na  podsumowanie uczniowie wykonali rysunki związane z omówioną tematyką. Klasa piąta przygotowała twórcze prace nawiązujące do tradycji świąt zadusznych w kontekście historycznym - upamiętnienie bohaterów walk o niepodległość. Na lekcji wychowawczej został zrealizowany również temat poświęcony omawianej akcji. Dodatkowo czwartoklasiści i piątoklasiści na lekcji plastyki stworzyli projekt pomnika pamięci poległych za ojczyznę. Uczniowie kl. VI zapoznali się z materiałami dotyczącymi cmentarzy znajdujących się na terenie naszej gminy. Przypomniana została im także historia getta, które znajdowało się w Czachulcu. Klasa VII wraz z wychowawcą przygotowała wystawę poświęconą miejscowemu bohaterowi, żołnierzowi Armii Andersa - Józefowi Przybylakowi. Należał on do 5 Korpusu Batalionu Łączności. Urodził się w roku 1916 w Miłaczewku, zmarł w 2010 r. w Birmingham. Na wystawie pokazane zostały pamiątki z frontu m.in. z Egiptu, Palestyny, Iraku, Włoch (Monte Cassino): listy, pocztówki, zdjęcia, dokumenty i odznaczenia. Natomiast ósmoklasiści przygotowali akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Występ artystyczny ma na celu nie tylko przypomnienie wydarzeń historycznych, ale i również upamiętnienie poległych w walkach o niepodległość ojczyzny. Efektem przygotowań uczniowie podzielą się na uroczystym apelu w dn. 10.11.2021 r.

Ponadto przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III brali udział w wycieczce na cmentarz w Malanowie. To był szczególny moment uczczenia pamięci o zmarłych. Spacerując w ciszy i spokoju po cmentarzu, uczniowie zapalali znicze oraz lampiony na grobach nauczycieli uczących w naszej szkole, na grobie żołnierza, który poległ w czasie II wojny światowej oraz dzieci, które zginęły na początku września 1939 r. Odwiedzone groby ozdobiły też chryzantemy przygotowane przez drugoklasistów.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły na różne sposoby starali się upamiętniać lokalnych bohaterów, lepiej poznać historię swojego regionu oraz uczcić ważne rocznice historyczne. Ilość podjętych działań wskazuje na to jak ważna dla całej społeczności szkolnej jest potrzeba pielęgnowania pamięci o bohaterach wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu i społeczności.

Monika Gawlik

Zdj. A.P.

 

 

Więcej zdjęć:

 


Pozostałe aktualności