Dziś jest niedziela, 09.05.2021, imieniny Grzegorza, Bożydara
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » Święto Chrztu Polski

Święto Chrztu Polski

Swieto Chrztu Polski - wywies flage!

Od 2019 roku - 14 kwietnia - obchodzimy w Polsce nowe święto państwowe pod nazwą Święto Chrztu Polski. Zostało ono wprowadzone ustawą z dnia 22 lutego. W tym roku obchodzimy 1055. rocznicę chrztu.
Przyjęcie przez Mieszka I chrztu w roku 966 roku zapoczątkowało proces chrystianizacji Polski oraz budowy nowoczesnego państwa polskiego. Nasz kraj został włączony do grona chrześcijańskich krajów oraz rozpoczął się jego szybki rozwój, wzrosło znaczenie Polski wśród państw Europy.
Szkoła Podstawowa w Miłaczewie włączyła się w obchody tego wydarzenia poprzez wywieszenie flagi oraz przeprowadzenie lekcji wychowawczych, w czasie których przekazano uczniom informacje na temat okoliczności ustanowienia tego święta. Uczniowie młodszych klas mieli okazję obejrzeć film edukacyjny na temat panowania Mieszka I oraz przyjęcia chrztu. Starsi uczniowie zapoznali się z prezentacją, w której omówiono najważniejsze przyczyny i skutki chrztu, a także postacie historyczne związane z tym wydarzeniem – Mieszka I, Dobrawy, biskupa Jordana. Uczniowie przypomnieli sobie nazwiska kronikarzy, który wspominają o tym wydarzeniu oraz poznali najbardziej prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I i jego dworu.
Pamięć o wydarzeniach historycznych, kultywowanie obyczajów, świąt państwowych jest ważnym elementem naszej tożsamości narodowej. Musimy pamiętać o naszej przeszłości, aby świadomie budować przyszłość.

A. Włodarczyk

Zdj. http:/swietochrztu.pl


Pozostałe aktualności