Dziś jest wtorek, 26.10.2021, imieniny Ewarysta, Łucjana
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » Bezpieczne wakacje 2021

Bezpieczne wakacje 2021

Bezpieczne wakacje

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą.Wybierając się na wakacje należy zapoznać się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa, które znajdują się poniżej. Pamiętajmy o tym, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni.

Jeżeli planujecie wakacje nad wodą, zajrzyjcie na Serwis Kąpieliskowy, aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Zapoznajcie się z zaleceniami dla kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnijcie się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli.

Planując podróż zapoznajcie się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa i ograniczeniami. Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi ograniczeniami trudnościami w powrocie do kraju, obowiązkiem poddania się kwarantannie, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Szczegółowe informacje na temat podróżowania do poszczególnych państw, obowiązujących obostrzeń oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podróży znajdują się na stronach informacje dla podróżujących oraz koronawirus – podróże za granicę.  

Jeżeli Państwa dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdźcie pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskacie Państwo na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl

Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracajcie uwagę na to co jecie. Przechowujcie żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymujcie czystość, myjcie owoce i warzywa, zwracajcie uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.

Obserwujcie prognozy pogody. Pamiętajcie żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody.  Ograniczajcie czas spędzony w pełnym słońcu, stosujcie filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.

Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyjcie i sprawdźcie czy nie macie kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chrońcie się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem. Pamiętajcie o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad zdrowego stylu życia, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i zapobiec rozwojowi wielu groźnych chorób:

  • dbajcie o odpowiednią dietę i aktywność  fizyczną
  • zrezygnujcie z używek, które mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie; liczne badania udowodniły, że osoby, które sięgają po papierosy, alkohol, czy substancje psychoaktywne, są bardziej narażone na rozwój chorób nowotworowych niż osoby od nich stroniące
  • znajdźcie czas na odpoczynek
  • nauczcie się radzić ze stresem
  • regularnie wykonujcie badania profilaktyczne.

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami zawartymi w załącznikach. Pamiętajmy jednak o tym, że gdziekolwiek planujemy się wybrać należy zachować zdrowy rozsądek i  przestrzegać obowiązujących w danym miejscu zasady. Zawsze warto mieć także przy sobie telefon, aby w razie wystąpienia niebezpieczeństwa powiadomić bliską osobę lub służby ratunkowe.

Wszystkim uczniom życzymy udanego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia po wakacjach!

                                                                            M.G.

Zdj. www.gov.pl/web/psse-turek/tyton


Pliki do pobrania


Pozostałe aktualności