Dziś jest wtorek, 19.03.2019, imieniny Józefa, Bogdana
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » Za nami kolejna audycja muzyczna – Muzyka z podwórka

Za nami kolejna audycja muzyczna – Muzyka z podwórka

Za nami kolejna audycja muzyczna – Muzyka z podwórka

 

W dniu 04 kwietnia 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Miłaczewie uczestniczyli w audycji, podczas której poznali charakterystyczne cechy muzyki podwórkowej, popularnej w Polsce przed II wojną światową. W przedwojennej Warszawie wiele ulic miało swoje kapele podwórkowe. Muzykowali najczęściej bezrobotni, zarabiający na siebie i swoje rodziny muzyką, za którą wrzucano pieniądze do kapelusza. Do typowych instrumentów kapel podwórkowych należały m. in. akordeon, banjo, mandolina, instrumenty perkusyjne, czasem skrzypce czy kontrabas. W trakcie audycji poznawaliśmy dwa ważne dla tego gatunku instrumenty- banjo i mandolinę, w wykonaniach popularnych piosenek podwórkowych, np. „U cioci na imieninach” i „Panna Andzia ma wychodne”. Usłyszeliśmy także kilka amerykańskich ludowych piosenek, w których brzmienie mandoliny i banjo jest również bardzo charakterystyczne.
Po raz kolejny mieliśmy okazję dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego, tym razem o trochę zapominanej muzyce podwórkowej.

                                                                                                                Marta Tomczyk -Groblica

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności