Dziś jest poniedziałek, 20.05.2019, imieniny Bazylego, Bernardyna
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » Wycieczka do Biskupina

Wycieczka do Biskupina

Wycieczka do Biskupina

Dnia 21 września 2018 r. uczniowie klas 0 – VIII Szkoły Podstawowej w Miłaczewie wzięli udział w wycieczce do Biskupina na XXIV Festyn Archeologiczny pod hasłem ArcheoMarket – od wymiany po stragany. Celem wycieczki było pokazanie uczniom warunków życia ludzi w Polsce w okresie starożytności i średniowiecza.
Na początek dotarliśmy do sławnego w całym kraju stanowiska archeologicznego kultury łużyckiej. Dzięki rekonstrukcji części osiedla mogliśmy zobaczyć, jak wyglądała osada biskupińska ponad 2 700 lat temu. Wchodząc przez bramę prowadzącą do osady, poczuliśmy, jakby czas się cofnął. Dzięki pani przewodnik mogliśmy dowiedzieć się, jak żyli ludzie w tamtym okresie. Wchodząc do domostw, dzięki organizatorom festynu, mieliśmy wrażenie, że odwiedzamy prawdziwych mieszkańców Biskupina.
To był początek naszej podróży w czasie. Wkrótce przenieśliśmy się do średniowiecznej Polski, zwiedziliśmy osadę wczesnopiastowską i podziwialiśmy zdolnych rzemieślników, którzy zajmowali się: garncarstwem, rogownictwem, skórnictwem, kowalstwem, garbarstwem oraz tkactwem. Uczniowie na własnej skórze mogli się przekonać, jak ciężka była praca powroźnika.
Następnie znów przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni. Trafiliśmy na arenę rzymskiego amfiteatru, gdzie Rzymianie świętowali udaną wyprawę po bursztyn. Żywiczny kamień z dalekiej i niebezpiecznej północy był najbardziej pożądanym towarem wśród rzymskich cezarów, możnowładców i uczonych. Nadawano mu właściwości lecznicze i magiczne. Nawet gladiatorzy nosili złoto północy wierząc, że w magiczny sposób zapewni im zwycięstwo w walce. Mogliśmy podziwiać zmagania różnych typów gladiatorów: Traków, Galów, Samnitów, którzy dali popis swoich umiejętności.
Pełni wrażeń, posileni obiadem wróciliśmy do domu. Mamy nadzieję, że taka żywa lekcja historii na długo zapadnie w pamięć.

                                                                                         Aneta Włodarczyk

Więcej zdjęć:


Pozostałe aktualności