Dziś jest poniedziałek, 06.07.2020, imieniny Dominiki, Gotarda
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » Spotkanie z przedstawicielkami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Spotkanie z przedstawicielkami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Spotkanie z przedstawicielkami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Dnia 13.11.2019 r. uczniowie klas siódmych i ósmych spotkali się z przedstawicielkami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z racji tego, że uczniowie ci już wkrótce zaczną naukę w szkołach ponadpodstawowych, a następnie wejdą na rynek pracy, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego zostały zorganizowane tego typu zajęcia. Celem spotkania było przekazanie najważniejszych informacji dotyczących funkcjonowania tej instytucji, gdyż często nasza wiedza na ten temat jest powierzchowna, a czasami ogranicza się do pewnych stereotypów. Na początku warsztatów panie w przystępny sposób wyjaśniły, co to są ubezpieczenia oraz czemu one służą, wskazały różnice między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Funduszem Ubezpieczeń Społecznych, przedstawiły zasady finansowania tych instytucji. Wbrew obiegowej opinii emerytury i renty nie są wypłacane z budżetu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenia te są finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wykonuje zadania związane z obsługą FUS. Następnie przybliżyły uczniom historię ubezpieczeń oraz zapoznały ich z takimi pojęciami jak: ubezpieczeni, świadczeniobiorcy, płatnicy składek. Przedstawiły też listę spraw, które można załatwić w ZUS-ie.

Mamy nadzieję, że tego typu spotkania ułatwią naszej młodzieży podejmowanie mądrych, świadomych decyzji związanych z planowaniem własnej kariery oraz załatwianiem różnych spraw urzędowych.

                                                                      Aneta Włodarczyk

 

 

Więcej zdjęć:


Pozostałe aktualności