Dziś jest wtorek, 14.07.2020, imieniny Marcelina, Ulryka
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » Spotkanie profilaktyczne z Dobromirem Makowskim

Spotkanie profilaktyczne z Dobromirem Makowskim

Spotkanie profilaktyczne z Dobromirem Makowskim

Dnia 20 listopada 2019 r. uczniowie klasy VII i VIII, a także rodzice uczniów naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu z Dobromirem Makowskim - pedagogiem, nauczycielem, raperem, inicjatorem spotkań z zakresu profilaktyki uzależnień, twórcą projektu RapPedagogika, autorem książki biograficznej pt. „Wyrwałem się z piekła”. Już na samym wejściu dało się odczuć, że nie będzie to zwyczajne spotkanie. Energetyczny rap oraz człowiek z mikrofonem w ręku niewątpliwie wzbudziły ciekawość wszystkich uczestników. Podczas spotkania Dobromir podzielił się historią swojego niełatwego życia. Dał poruszające i autentyczne świadectwo, jak wielkim złem są nałogi i narkotyki, w które sam był uwikłany. Dobromir pokazywał wszystkim, do jakich tragicznych konsekwencji prowadzą narkotyki, alkohol, dopalacze, cyberprzemoc, pornografia. Przestrzegał młodzież przed bezkrytycznym uleganiem wpływom środków masowego przekazu. Zachęcał do samodzielnego poszukiwania własnej drogi życiowej, odkrywania swoich pasji i zainteresowań. Mocno podkreślał, że każdy człowiek jest wartością, ale ważne jest, aby to wszystko odkryć, by nauczyć się szacunku do siebie, ale także do innych ludzi. Dobromir mocno akcentował ogromne znaczenie rodziny w kształtowaniu tożsamości dziecka. Bardzo poruszająca była osobista refleksja dotycząca jego rodziców. Mimo bardzo trudnych wzajemnych relacji, okazywał im szacunek, który pozostał do dziś, choć jego rodzice już nie żyją. Podczas spotkania z rodzicami podkreślił jak ważne jest budowanie prawidłowych relacji z dziećmi. Przypomniał rodzicom, że to oni są pierwszymi pedagogami dla swoich dzieci. Zwrócił także uwagę na niebezpieczeństwa płynące z różnych środków masowego przekazu. Na koniec spotkania popłynęło przesłanie o tym, że warto mówić kocham, nim będzie za późno, że od używek ważniejsze są relacje, że tym kim będziesz jutro decydujesz dziś.
Myślę, że na długo zapamiętamy to, co Dobromir mówił o szacunku do rodziców, o posiadaniu własnego zdania i niezgadzania się na rzeczy, które nie są dla nas dobre. Mamy nadzieję, że zapamiętacie słowa Dobromira, że aby być mądrym trzeba czytać książki.

                                                                                                                    Karolina Niespodziańska


Pozostałe aktualności