Dziś jest piątek, 14.12.2018, imieniny Alfreda, Izydora
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » „Śniadanie Daje Moc”

„Śniadanie Daje Moc”

„Śniadanie Daje Moc”

W dniu 8.11.2013r. w Szkole Podstawowej w Miłaczewie w klasach I - III oraz  w oddziale przedszkolnym obchodzono Dzień Zdrowego Śniadania. Była to ogólnopolska akcja edukacyjna  "Śniadanie Daje Moc". Celem jej było zorganizowanie wspólnego śniadania po to, by zwiększyć świadomość na temat zdrowego odżywiania i pokazać jak ono jest  ważne w diecie dziecka.
W oddziale przedszkolnym  dzieci przyniosły zdrowe produkty przygotowane przez rodziców i pod opieką mam: Magdaleny Świątek, Agnieszki Wawrzyniak, Agnieszki Kulawieckiej, Agnieszki Kowalskiej, Anny Czekała i Anny Przybył wykonały kolorowe kanapki, zdrowe koreczki, smaczne owocowe szaszłyki. Mamy zorganizowały dla dzieci soki, jogurty oraz upiekły zdrowe ciasta.
W klasie I rodzice  przygotowali  niezbędne produkty do wykonania kolorowych i zdrowych kanapek oraz soku marchwiowo – jabłkowego i koktajlu bananowego, by  na zajęciach, dzieci samodzielnie mogły wykonać  kanapki i owocowe przekąski. W czasie wykonywania soku i koktajlu uczniowie zapoznani zostali z zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwego używania urządzeń elektrycznych: sokowirówki i  robota kuchennego.
Uczniowie klasy II wspólnie z mamami: Anitą Bartnik, Magdaleną Celniak i Anną Przybył  przygotowywali śniadanie mając na uwadze, by wszystkie produkty były odpowiednio dobrane i nie zabrakło w nich witamin.  Szczególną uwagę zwrócono na warzywa i owoce, z których między innymi przygotowano kolorowe szaszłyki i sałatkę owocową. Uczniowie z pomocą mam, używając sokowirówki wykonali smaczne i zdrowe soki owocowe. Pamiętano również o produktach mlecznych (twarożki, mleko, sery żółte, jogurt), z których przyrządzono płatki na mleku, sałatkę, gziczek oraz inne smaczne potrawy. Nie zabrakło także pięknie udekorowanych kanapek oraz ciasta drożdżowego. 
W klasie III   uczniowie z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością wykonywali samodzielnie zdrowe, pyszne kanapki ze zdrowych  produktów, które przygotowali w domu z rodzicami. Natomiast zawsze chętne do pomocy mamy: Renata Bałdych,  Karolina Kolenda, Agnieszka Kowalska, Ilona Michalak, Marzena Orligóra i Honorata Wawrzyniak wykonały dekorację stołu oraz przygotowały potrawy mleczne, sery, pasty, twarogi, zadbały by na śniadaniowym stole nie zabrakło jogurtu, zupki mlecznej, warzyw, owoców i pysznego ciasta.
Spożywanie  śniadania w tym dniu  miało  odświętny charakter. Była to nietypowa "apetyczna"  lekcja  na której uczniowie poznali wartości odżywcze wybranych produktów oraz ich wpływ na  zdrowie. Doskonalili zasady higieny sporządzania i spożywania posiłków, utrwalali nawyki zjadania śniadania jako pierwszego posiłku, który daje energię do pracy i nauki. W klasach i na korytarzu szkolnym wykonane były gazetki tematyczne.  Należy dodać, że w naszej szkole już od kilku lat uczniowie spożywają posiłki o stałych porach, a dzieci z klas I - III  otrzymują warzywa i owoce w ramach ogólnopolskiej akcji "Owoce w szkole". Zaś  uczniowie klas 0-VI  otrzymują kartonik mleka w ramach programu  "Mleko w szkole". W szkole realizowany jest również ogólnopolski program "Mam Kota na Punkcie Mleka". Wszystko po to, aby w prosty i zabawny sposób przekazać wiedzę, która zakrzewi w młodych ludziach nawyk prawidłowego odżywiania, ważnego  dla prawidłowego rozwoju, zarówno fizycznego jak i umysłowego.

                                                                                                Bożena Jacaszek

 Więcej zdjęć


Pozostałe aktualności