Dziś jest wtorek, 18.12.2018, imieniny Gracjana, Bogusława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » Festiwal Książki „Czytać każdy może” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Festiwal Książki „Czytać każdy może” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Festiwal Książki „Czytać każdy może” w ramach  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

13 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Miłaczewie odbyło się podsumowanie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pod hasłem „Czytać każdy może”. Celem programu było rozwijanie zainteresowań uczniów oraz promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Pani dyrektor Beata Myszyńska przypomniała, że dzięki programowi rządowemu biblioteka szkolna wzbogaciła się o ciekawe pozycje, a projekt rozbudził zainteresowanie książką.
W ramach podjętych działań uczniowie wykonali klasowe projekty edukacyjne, brali udział w konkursach: wiedzy o książce, czytelniczych i plastycznych. Efektem wielogodzinnej pracy były: plakaty, projekty okładek, ilustracje, recenzje książek, makiety i hasła popularyzujące czytelnictwo. Uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali się w scenkach, wierszach i piosenkach. Wszystkie prace inspirowane były przeczytanymi książkami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W związku z realizacją programu rządowego nauczyciele wraz z uczniami podejmowali różnorodne działania upowszechniające zainteresowanie książką oraz uczestniczyli w szkolnych akcjach czytelniczych.
Pierwszoklasiści byli zaangażowani w projekt „Bajka moim przyjacielem”. Zaprezentowali wiersz pt: ,,Kochamy bajki", piosenkę ,,Czytaj wiele" oraz przedstawili plakaty bajek, które przeczytali wspólnie z rodzicami.
Uczniowie klasy II realizowali projekt klasowy „Książka otwiera świat ogromny”. W swoim występie zachęcali do czytania książki „Cukierku Ty łobuzie” Waldemara Cichonia.
Klasa III zaprezentowała przedstawienie pt. ,,Mali patrioci – dawniej i dziś” na podstawie książki pt. „Asiunia” Joanny Papuzińskiej.
Projekt „Chętnie czytamy, bo same korzyści z tego mamy” na podstawie komiksu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” przedstawiła klasa IV.
„Książka naszym przyjacielem” to tytuł projektu klasy V. Uczniowie przedstawili scenkę „Zamek na kociej skale” oraz zaprezentowali makietę zamku i plakat ilustrujący okładkę do książki „FELIX, NET i NIKA oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika.
O sposobach na piątki i szóstki w szkole, w zabawnej scence, opowiedziała klasa VI, która realizowała projekt „W szkole może być wesoło” na podstawie utworu „Sposób na Alcybiadesa”. Uczniowie przygotowali także plakaty oraz krótką reklamę tej lektury.
Recenzję książki oraz dramę na podstawie „Balladyny” Juliusza Słowackiego przedstawiła klasa VII w projekcie ,,Balladyna – kobieta sukcesu czy zbrodniarka?”.
Udział w programie był kolejną okazją do uświadomienia uczniom, że czytanie jest dobrym sposobem na nudę i rozwija intelektualnie zarówno młodego człowieka, jak i dorosłego czytelnika.
Aby promować i wspierać rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielami języka polskiego i plastyki zainicjowała szereg ciekawych działań. I tak, odbyły się konkursy biblioteczne na „Najaktywniejszego czytelnika”. Zwycięzcami zostały: Gabriela Kornacka – kl. II, Natalia Przybył – kl.VI i Anna Bałdych z klasy VII. W konkursie „Wiedzy o książce” w kategorii klas IV – V najlepszymi okazali się: Julia Kaźmierczak, Julia Minkina, Nikodem Haraś, a w kategorii klas VI – VII Kinga Kolenda, Maciej Marszałek i Anna Bałdych. W konkursie plastycznym „Najpiękniejsza okładka do ulubionej książki” w kategorii klas I – III zwycięzcami zostały: Oliwia Urbaniak, Gabriela Kornacka, Zofia Tomczyk oraz wyróżniono prace Gabrieli Jasiak. W kategorii klas IV – VII zwyciężyły prace: Weroniki Maciejewskiej, Wiktorii Kornackiej, Martyny Kolendy, wyróżnienie otrzymała Maja Kąciak. Ponadto odbył się plebiscyt na najciekawszą książkę.
Na korytarzu szkolnym pojawiły się stałe wystawy prac plastycznych inspirowanych losami postaci literackich: „Mój ulubiony bohater literacki”, „Najpiękniejsza okładka do ulubionej książki” przy współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Turku. Dobrym sposobem uwrażliwiania dzieci na piękno zaklęte w słowie był wyjazd zorganizowany do MDK w Turku na przedstawienie musicalowe „Mała Syrenka”. Piękna scenografia i muzyka w połączeniu z mądrymi tekstami i świetną grą aktorską z pewnością na długo pozostała w sercach i pamięci młodej widowni. Uczniowie uczestniczyli również w ciekawych zajęciach w Miejskiej i Publicznej Bibliotece w Turku oraz w Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie, podczas których nie tylko zapoznali się z księgozbiorem, zasadami udostępniania i katalogowania praktykowanymi w tych placówkach, ale również mieli okazję zaznajomić się z ich bogatą ofertą propozycji kulturalno-oświatowych oraz uczestniczyli w lekcji bibliotecznej oraz konkursach plastycznych.
Podczas spotkań z rodzicami w poszczególnych klasach odbywała się prezentacja efektów pracy uczniów. Nauczyciele zachęcali rodziców do codziennego głośnego czytania swym dzieciom oraz obdarowywania ich, przynajmniej od czasu do czasu, prezentami w postaci książek.
Rodzice, nauczyciele i uczniowie brali udział w akcji Narodowego Czytania "Wesela”.
Przeprowadzono ankietę wśród rodziców i uczniów na temat preferencji czytelniczych. Ponadto odbyło się spotkanie z rodzicami dotyczące „Zalet czytania dzieciom”. W spotkaniu tym uczestniczyła p. Ewa Kiwak - kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Turku. W czasie spotkania zwrócono uwagę na korzystny wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży.
W klasie pierwszej odbyły się zajęcia otwarte „Książka moim przyjacielem”, w czasie których rodzicie i nauczyciele czytali fragmenty bajek.
Zorganizowano Międzynarodowy Miesiąc Biblioteki Szkolnej pod hasłem „Książka nas łączy”.
Ponadto odbyły się akcje: „Czytające przerwy", „Kwadrans z książką”, „Czytajmy najmłodszym” oraz tydzień „Wypożyczeń z niespodzianką”.
Uczniowie klas I – III udali się w bajkową podróż do św. Mikołaja, gdzie uczestniczyli w zajęciach czytelniczych i wysłuchali czytanych przez Śnieżynkę baśni i legend: „Kot w Butach”, Czerwony Kapturek” „Trzy świnki”, „Królowa Śniegu”, „Jaś i Małgosia”, „O rybaku i złotej rybce”. Ponadto spacerując „Bajkową Ścieżką” podziwiali bajkowe postacie i ich piękne, kolorowe domki.
Realizacja zadań wynikających z projektu przyniosła wiele pozytywnych skutków. Zbiory biblioteki zostały doposażone o nowe, atrakcyjne dla dzieci i młodzieży tytuły. Ciekawa szata graficzna zakupionych książek sprawiła, że nawet oporni czytelnicy częściej zaczęli sięgać po nowości. Przekonali się, że kontakt z książką to znakomita forma spędzania wolnego czasu, równie atrakcyjna jak gry komputerowe. Wspólne działania wyzwoliły w uczniach kreatywność i stworzyły doskonałą sposobność do kształtowania pozytywnych cech takich jak: współzawodnictwo, rozwijanie samorządności, umiejętność pracy w zespole. Udział w różnorodnych wydarzeniach upowszechniających czytelnictwo niewątpliwie wpłynął pozytywnie na aktywizację uczniów, nauczycieli i rodziców oraz współpracę ze środowiskiem lokalnym. Dziękujemy tym wszystkim, którzy dostrzegli sens podjętych zadań i włączyli się w ich realizację. Cieszymy się, że ten projekt nie tylko wzbogacił naszą szkolną bibliotekę w ciekawe tytuły, ale również wzbudził w uczniach przekonanie, że wniknięcie w świat bohaterów literackich może stać się początkiem niezwykłej przygody. Dziękujemy nauczycielom i wychowawcom oraz uczniom za wsparcie i wysiłek włożony we wszystkie działania i udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa „CZYTAĆ KAŻDY MOŻE”, który przyniósł ożywienie w pracy biblioteki i wzrost aktywności czytelnikóworaz pomógł rozwinąć talenty uczniów i nauczył współpracy w grupie. Książki zakupione w ramach programu nadal się cieszą dużym zainteresowaniem i są chętnie wypożyczane przez uczniów wszystkich klas.

 

                                                                                            Elżbieta Młotkiewicz

 Więcej zdjęć:

 


Pozostałe aktualności