Dziś jest wtorek, 19.03.2019, imieniny Józefa, Bogdana
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » Dzień Zdrowej Wody

Dzień Zdrowej Wody

Dzień Zdrowej Wody

W dniu 28 marca 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Miłaczewie wraz z wychowawcami uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego siódmoklasiści zwrócili uwagę na problem wody w naszym otoczeniu i jej znaczenie dla wszystkich organizmów żywych świętując w ten sposób Dzień Zdrowej Wody.
Podczas apelu zaprezentowali wykonane przez siebie foldery, na których przedstawili wybrane zasady gospodarowania wodą zamieszczone w Europejskiej Karcie Wody. Anna Bałdych przygotowała prezentację multimedialną, która przeniosła wszystkich zebranych w świat różnorodnych zbiorników wodnych na kuli ziemskiej. Uświadomiła nam także, że woda słodka, której mogą korzystać żywe organizmy to zaledwie 1% wszystkich zasobów wodnych na ziemi.
Informacji o tym jak ważna jest woda w życiu żywych organizmów dostarczają nam nie tylko naukowcy. Najmłodszych zaciekawiła  krótka scenka przygotowana na podstawie wiersza Jana Brzechwy pt „Żaba”. 
W drugiej części spotkania wszyscy uczniowie wzięli udział w badaniach laboratoryjnych. Uczniowie klasy siódmej przygotowali kilka prostych doświadczeń, w których wykazali m.in., że woda wyglądająca pozornie jednakowo nie zawsze jest taka sama. Rozpuszcza się w niej wiele substancji niebezpiecznych dla zdrowia i życia organizmów żywych. Pokazali młodszym kolegom jak wykryć w wodzie groźne kwasy i zasady za pomocą papierka wskaźnikowego i fenoloftaleiny. Wyjaśnili także jakie szkody mogą powodować one w organizmie człowieka.
Wszystkich zadziwił eksperyment ukazujący sposób wykrycia gazów rozpuszczonych w wodzie. Pęcherzyki dwutlenku węgla „wypchnęły” w górę wrzucone do wody winogrona pokonując siłę ciężkości.
Na zakończenie uczniowie zastanowili się jak wodę pobierają rośliny. Prostym doświadczeniem udowodnili, że wędruje ona w górę systemem wyspecjalizowanych komórek aż do najwyżej położonych liści i kwiatów.  
Woda to niezwykła substancja. Jest źródłem wszelkiego życia i od najmłodszych lat powinniśmy  dba ć o jej jakość w naszym otoczeniu.
Uczniom klasy siódmej w przygotowaniu apelu pomogły panie Maria Pękacz, Elżbieta Wietrzyk i Beata Woźniak.

                                                                                                                     Beata Wożniak


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności