Dziś jest sobota, 11.07.2020, imieniny Olgi, Kaliny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » Dzień praw dziecka

Dzień praw dziecka

Dzień praw dziecka

20. listopada był szczególnym dniem dla społeczności Szkoły Podstawowej w Miłaczewie. Świętowaliśmy bowiem 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Aby uczcić ten dzień uczniowie naszej szkoły ubrali się na niebiesko, a podczas ogólnego spotkania przypomniane zostały prawa dziecka i najważniejsze daty związane z uchwaleniem konwencji. Spotkanie uświetnił występ ucznia kl. III Piotra Pawlaka, który pięknie zaśpiewał piosenkę o prawach dziecka. 
Kilka informacji dla przypomnienia
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

                                                                    Jola Piekarczyk

Więcej zdjęć:


Pozostałe aktualności