Dziś jest poniedziałek, 22.07.2019, imieniny Magdaleny, Bolesławy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » 22 marca – Międzynarodowy Dzień Wody

22 marca – Międzynarodowy Dzień Wody

22 marca – Międzynarodowy Dzień Wody

W dniu 22 marca uczniowie szkoły wzięli udział w prezentacji wyników międzyprzedmiotowego projektu „Woda – białe bogactwo” zrealizowanego przez uczniów klasy VII. W ramach prowadzonych działań skupili się na trzech problemach badawczych:
- Jak zadbać o czystość wody ?
- Jak oczyszczać wodę ?
- Czy potrafimy oszczędzać wodę?

Ponieważ brak wody pitnej jest problemem występującym coraz powszechniej w wielu miejscach na świecie,  w związku z tym uczniowie przygotowali pokaz filtrowania wody za pomocą ogólnie dostępnych materiałów takich jak: gaza, rajstopy, filtr do kawy i sito. Sprawdzili jak działają filtry a widzowie ocenili, że najbardziej skuteczny był filtr do kawy. 

Ścieki komunalne i przemysłowe oczyszcza się w oczyszczalniach. Aby lepiej zrozumieć ich działanie, korzystając z informacji dostępnych w Internecie, uczennice zbudowały model mechaniczno – biologicznej komunalnej oczyszczalni ścieków, który zaprezentowały podczas pokazu.

Pomocą w ocenie czystości wody są badania prowadzone w laboratoriach. Ale przechodząc obok każdego zbiornika wodnego możemy ocenić stan jego wody wykorzystując wskaźniki jakimi są zamieszkujące go organizmy żywe.  Wiele z nich to tak zwane biowskaźniki.  Korzystając z przygotowanej prezentacji koleżanka pokazała uczniom przykłady roślin i zwierząt będących wskaźnikami zarówno wód czystych, jak  i zanieczyszczonych.

Produkcja ścieków komunalnych jest naszą codziennością. Chłopcy skupili się także na globalnych kataklizmach jakimi są wycieki ropy naftowej z tankowców, platform wiertniczych i podwodnych ropociągów. W swojej pracy pokazali skutki oddziaływania wielkich plam ropy naftowej na środowisko wodne.

Dużą ciekawość uczniów wzbudził eksperyment, w którym  uczniowie  zademonstrowali, oczywiście w dużo mniejszej skali i uproszczonej wersji, działanie jednej z metod usuwania plam ropy naftowej z powierzchni wody. Do miski  z wodą, na powierzchni której pływała plama oleju samochodowego, włożyli nogawkę rajstop nylonowych wypełnioną włosami z zakładu fryzjerskiego. Po ok. 45 minutach plama znikła.

Kolejny eksperyment, który przeprowadzili uczniowie pozwolił oszacować ile wody zmarnujemy, gdy przez tydzień z naszego kranu będzie kapała woda. Z przeprowadzonej ankiety wynikało na szczęście, że dbamy o szczelność instalacji wodnych w domu.

Na zakończenie uczniowie skupili się na prostych sposobach oszczędzania wody podczas codziennych czynności w domu i zaprezentowali je w formie prezentacji multimedialnej i plakatów.

Przeprowadzony projekt łączył badania z dziedziny chemii, fizyki, biologii i geografii. Podczas jego realizacji uczniowie rozwinęli wiele kompetencji kluczowych. Koordynatorkami wykonywanych działań były panie: Maria Pękacz, Elżbieta Wietrzyk i Beata Woźniak.

                                                                                                                          Beata Woźniak


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności